Vladimír Ondrejčák Classical guitarist


Prejdi na obsah

Životopis  • Vladimír Ondrejčák sa začal venovať hre na klasickej gitare v jedenástich rokoch ako žiak Základnej umeleckej školy Jána Cikkera v Bystrici a už o štyri roky neskôr sa s úspechom predstavil na Celoslovenskej gitarovej súťaži Bojnice 97, odkiaľ si odniesol 2. cenu. Konzervatórium vyštudoval v Bystrici pod pedagogickým dohľadom Márie Sedlákovej, vysokoškolské štúdium absolvoval na VŠMU v triede Jozefa Zsapku a jeho asistenta Martina Krajča.
  • Počas štúdií sa zúčastnil na viacerých majstrovských kurzoch vedených poprednými gitarovými osobnosťami (Suzana Prieto, Odair Assad, Anders Miolin, Alvaro Pierri, Walter Feybli, Stefan Hackl, Marco Socias, Luciano Contini) a účinkoval na viacerých súťažných podujatiach. Je nositeľom čestného uznania (za štvrté miesto) zo súťaže Mladí gitaristi v Dolnom Kubíne (2001) a dvojnásobným držiteľom 3. ceny na Medzinárodnej gitarovej súťaži J. K. Mertza v Bratislave (2006, 2008, - 3. ceny).
  • Ako sólista alebo komorný hráč vystúpil nielen na domácich pódiách (Hudba pod diamantovou klenbou v roku 2004, Banskobystrická hudobná jar 2004, Kytarový festival - Štramberk 2007, Melos-Étos 2007, Orfeus 2007, Rimavskosobotská hudobná jar 2010, Festival Konfrontácie Nitra 2010, Hummelove dni 2010), ale aj vo viacerých európskych krajinách (Maďarsko, Anglicko, Rakúsko, Česká republika, Taliansko).
  • V roku 2010 uskutočnil svoju prvú prednášku na tému "Raná talianska renesancia a jej spôsob interpretácie na modernej gitare" v rámci metodického dňa v Prievidzi. Realizoval aj prvé nahrávky pre Slovenskú televíziu. V komornej hudbe spolupracuje s Bratislavským gitarovým kvartetom, Quasars ansamble a od roku 2005 pôsobí vduu s Denisou Benčovou, kde sa prezentovali na viacerých domácich ale i zahraničných koncertných pódiách. V rozhlase vystúpili v rámci Fóra mladých. Záznam z koncertu bol odvysielaný na rádiu Devín.
  • V 2009 uviedol slovenskú premiéru diel pre gitaru a klavír J. K. Mertza spoločne so Zuzanou Zamborskou. Koncert sa stretol s pozitívnou kritikou v Hudobnom živote. V tomto istom roku založili s gitaristom Karolom Kompasom Mertz Guitar Duo. Spoločne sa predstavili na viacerých slovenských pódiách a na festivale Konfrontácie Nitra.
  • Na sklonku roka 2011 vyšlo jeho prvé profilové CD u vydavateľstva Diskant s názvom Music from the old times. Vúčasnosti spolupracuje s orchestrom SND v predstavení Barbier zo Sevilly a Šperky Madonny. Pedagogicky pôsobí na Základnej umeleckej škole v Stupave a Cirkevnom Konzervatóriu v Bratislave. V 2013 bol prijatý na Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne, kde je poslucháčom doktorandského štúdia pod vedením prof. Barbary Marie Willi, Ph.D.Stiahnuť životopis


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu